“ВИДАТНІ ЖІНКИ ЧЕРНІГІВЩИНИ”: відродження забутих імен, визнання ролі жінки в історії та розвиток туризму

10 лютого в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка відбулася презентація культурно-просвітницького проєкту “ВИДАТНІ ЖІНКИ ЧЕРНІГІВЩИНИ”. Його мета – дослідження, систематизація і популяризація інформації про видатних жінок Чернігівщини (від княжої доби до середини ХХ ст.), які зробили значний внесок у суспільне, громадське, культурне, мистецьке, наукове, освітнє життя нашого краю та здобули світову славу.
Основні напрями реалізації проєкту: видання науково-популярного інформаційного довідника “Видатні жінки Чернігівщини”; популяризація видатного жіноцтва і жіночого руху Чернігівщини, створення тематичного календаря, проведення тематичних виставок та “круглих столів”, творчих зустрічей, телепрограм і радіопередач, висвітлення інформації про видатних жінок та проведені заходи у ЗМІ, соціальних мережах; актуалізація жіночої історії, підтримка сучасного жіночого руху і жіночих ініціатив в об’єднаних територіальних громадах Чернігівщини; використання напрацювань проєкту в розвитку туристичного потенціалу Чернігівського регіону, розробка тематичних екскурсій і туристичних маршрутів, присвячених видатним жінкам Чернігівщини.
На думку організаторів, цей проєкт матиме величезну суспільну значущість. Адже він відкриє новий етап історико-краєзнавчих досліджень у регіоні, посприяє відродженню забутих жіночих імен і встановленню історичної справедливості стосовно визнання ролі жінки в історії та розбудові Чернігівщини, а також стане одним із дієвих чинників розвитку туристичної галузі області. Зокрема це стосується ОТГ, бо, напевно, кожна громада має що розповісти про своїх землячок, які гідні шани й поваги. Акторки, спортcменки, мисткині, кулінарки, меценатки, історичні особистості, громадські діячки, науковиці, літераторки й навіть музи… Їх так багато – незаслужено призабутих. Головне – згадати про людину, знайти якомога більше цікавої інформації про неї та оригінально презентувати зібраний матеріал. Такі заходи варто зробити систематичними, запрошувати на них нащадків героїні, вихідців із села, що досягли успіхів у тій же сфері. І можливо, саме ця постать стане об’єктом нематеріальної культурної спадщини, у громаді вирішать установити пам’ятну дошку, погруддя чи інтерактивну скульптуру, а це, у свою чергу, почне приваблювати туристів.
Термін реалізації проєкту: 2021–2022 роки. Долучайтеся!
Організаційний комітет:
Олександр Коваленко, директор Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т. Г. Шевченка, професор, кандидат історичних наук;
Олена Пекуровська, директорка ПрАТ “Чернігівпобутрадіотехніка”, голова громадської організації “Спілка жінок Чернігівщини”;
Інна Аліференко, директорка Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, учасниця президії ГО “Спілка жінок Чернігівщини”;
Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського;
Ірина Дорожкіна, почесна голова громадської організації “Спілка жінок Чернігівщини”; координаторка проєкту;
Лариса Юда, доцентка кафедри історії України, археології та краєзнавства Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського Національного університету “Чернігівський колегіум” імені Т. Г. Шевченка, кандидатка педагогічних наук;
Вікторія Сидорова, керівниця Медіа-центру “Моє місто”.