До Міжнародного дня жінок і дівчат у науці

Археологічні скарби давнього Чернігова відкриваються талановитій жінці.

Черненко Олена Євгеніївна, випускниця історичного факультету 1987 року, кандидатка історичних наук, доцентка кафедри історії, археології та краєзнавства Навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисципін імені О.М. Лазаревського, археологиня, мати трьох дітей.

Чарівний світ археології їй відкрили батьки, відомі українські археологи. Мама – доктор історичних наук, професор Яковенко Елеонора Вікторівна та батько – доктор історичних наук, професор Черненко Євгеній Васильович. Разом із батьками Олена з дитячих років була учасником археологічних експедицій, які досліджували скіфські кургани, а з 1983 року – почала працювати у секторі археології Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського. У 1986 р. вона очолила першу самостійну наукову експедицію на півдні Чернігівщини. З того часу Олена Євгенівна учасниця, організаторка та керівник археологічних експедицій і досліджень у Чернігові, Новгороді-Сіверському, на території Чернігівського, Новгород-Сіверського та Прилуцького районів Чернігівської області.

У 1997 році Олена Євгеніївна закінчила аспірантуру при Чернігівському державному педагогічному інституті ім. Т.Г. Шевченка. У 2005 році захистила кандидатську дисертацію у Спеціалізованій вченій раді Інституту археології Національної академії наук України (ІА НАН України)за спеціальністю 07.00.04. «Археологія» на тему: «Археологічне зібрання Чернігівського державного музею (1896–1948 рр.)». У 2008 році отримала вчене звання доцента кафедри археології та історії України.

Вона авторка більш ніж 200 наукових, науково-методичних та науково-популярних робіт у т.ч. монографій «Археологічне зібрання Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського (1896–1948 рр.)» (Чернігів, 2007), «Пам’ятки монументальної архітектури Північного Лівобережжя України ХІ–ХІІІ ст.» (Чернігів, 2019), посібника «Монументальна архітектура Чернігівщини ХVІІ–ХVІІІ ст.» (Чернігів, 2018), учасниця більш ніж 250 наукових конференцій в Україні, Білорусі, Молдові, Польщі, Казахстані; голова регіонального відділення «Спілки археологів України», а з 2019 року – член редакційної колегії журналу «Сіверянський літопис».

Навчально-науковий інститут історії та соціогуманітарних дисциплін імені О. М. Лазаревського пишається своєю випускницею!